Brenna

obrazek (2) Położenie Hali Sportowej w Centrum Brennej w górach Beskidu Śląskiegohala_w_brennej_slaskie_z_lotu_ptaka

( do 1000 m npm, gdzie są liczne górskie trasy biegowe, ścieżki biegowe wzdłuż rzeki Brennica

oraz Park Linowy ( o różnym stopniu trudności) doskonale pozwalają na przeprowadzenie treningów kondycyjno – wytrzymałościowych i przeprowadzenie testów sprawnościowych.

Dla miłośników sportów zimowych Brenna udostępnia ok. 11 wyciągów narciarskich, najbliższy w odl. ok. 600m od Hali Sportowej ( stok także oświetlony i posiadający „oślą łączkę” dla początkujących).

Skorzystanie z odnowy biologicznej w Hali Sportowej ( sauna, solanka, hydromasaże) lub z pobliskiego SPA and Wellness ( basen, jakuzzi, sauna, grota solna) pozwolą szybko zregenerować siły organizmu zawodników.

49_1Brenna to wieś w Beskidzie Śląskim (na wysokości około 420 m n.p.m.), w dolinie rzeki Brennicy oraz jej dopływów Leśnicy i Hołcyny. Jest najbardziej na północ wysuniętą wsią Śląska Cieszyńskiego.

Ślady przeszłości Brennej sięgają XV wieku. Wiążą się one z założeniem tu przez księcia cieszyńskiego huty szkła, wykorzystującej jako opał drewno z tutejszych lasów.

W 1556 r. książę cieszyński Wacław III Adam nadał położoną w głębi doliny Brennicy wieś Brennę Wacławowi Wodzie z Kojkowic, zaś pola w Górkach Małych wraz z karczmą, młynem i rybnikami były w posiadaniu wójta Mikołaja Tańca.

W 1604 r. Paweł Gawlas z Górek Małych wykupił woleństwo po Tańcu i uzyskał wkrótce od księcia Adama Wacława dalsze przywileje m. in. pozwolenie na budowę wałki (urządzenie do wyrobu grubego sukna), zagospodarowanie nowego rybnika z zastrzeżeniem hodowli pstrąga, a w zamian za niespłacone długi księcia nadanie łąk w Leśnicy.

W latach 1793 – 1796 wybudowano w Brennej obecny, murowany kościół. Ludności nieustannie przybywało, tak, że pod koniec XIX wieku musiała ona szukać pracy poza wsią w rodzącym się przemyśle w Ustroniu, Goleszowie, Karwinej.

Już w 1940 r. związały się w Brennej pierwsze grupy podziemia ZWZ-AK. Brenna była jednym z najaktywniejszych jego centrów i ma tu swoją chlubną, a zarazem tragiczną kartę. Po dziś liczne miejsca walk, bezlitosnych odwetów okupanta, mogiły i pomniki przypominają o latach hitlerowskiej okupacji.

Dziś turystyka jest jednym z głównych źródeł dochodów mieszkańców. W Brennej jest między innymi stadnina koni, wyciągi narciarskie, przystań kajakowa i hala sportowa.
W Brennej mają swój początek liczne szlaki turystyczne, m.in. na Błatnią, Stary Groń, Klimczok oraz Równicę.