Debiut na szczeblu centralnym, pierwsze mecze młodzieży [PRZEGLĄD WEEKENDU]

Piłkarki Polonii Tychy rozpoczęły już swoje rozgrywki ligowe. Po pierwszych spotkaniach w najlepszych humorach są zdecydowanie młodziczki, choć zarówno seniorki, jak i trampkarki mogą mówić o zebraniu cennego doświadczenia. 

  • https://www.facebook.com/KKSPoloniaTychy
  • poloniatychy@gmail.com
fot. Bartosz Stasicki

Wysoka porażka, choć z piekielnie silnym rywalem

Sporą lekcję futbolu otrzymały seniorki w swoim trzecioligowym debiucie. W niedzielę mierzyły się na własnym boisku z rezerwami mistrzyń Polski Czarnych Sosnowiec i przegrały 0:13. Rywalki były jednak rezerwami głównie z nazwy, bowiem na stadionie przy ulicy Andersa kibice mogli obserwować szereg zawodniczek znanych z Ekstraligi kobiet.

Dla naszego klubu mecz był symboliczny. Po jedenastu latach istnienia,  seniorki w końcu zagrały na szczeblu centralnym. Pierwszym przeciwnikiem okazały się rezerwy Czarnych Sosnowiec, główne kandydatki do awansu. Tyszanki mierzyły się więc z silnym przeciwnikiem, w którym wystąpiły młodzieżowe reprezentantki Polski (Tobiczyk, Czechowska, Ogierman, Sikora, Długokęcka, Bieszczad) oraz zawodniczki regularnie występujące w pierwszej drużynie Czarnych (Zubczyk, Wycisk, Zając, Slukova).

Od pierwszych minut zarysowała się przewaga gości, najpierw jedynie w posiadaniu piłki, ale z czasem także i w wyniku. W 9. minucie po raz pierwszy na listę strzelczyń strzałem głową wpisała się reprezentantka Słowacji Veronika Slukova, a po raz kolejny zrobiła to już dwie minuty później uderzeniem ze skraju pola karnego. Później trafiła była zawodniczka Polonii Klaudia Tobiczyk, a już w 18. minucie Slukova skompletowała hattricka. Strzelała również Daria Długokęcka, która moment później była też faulowana w polu karnym przez Dżesikę Cieślar. Do piłki podeszła Veronika Slukova, ale jej uderzenie kapitalnie obroniła nasza bramkarka, Weronika Wygrabek.

  • https://www.facebook.com/KKSPoloniaTychy
  • poloniatychy@gmail.com
Weronika Wygrabek dwukrotnie nie dała się pokonać z jedenastu metrów, fot. Bartosz Stasicki

Czarne do przerwy strzeliły jeszcze jedną bramkę za sprawą Dominiki Misztal, w 25. minucie. Od tamtej pory ataki Czarnych osłabły, ale i Polonia zaczęła lepiej organizować się w defensywie. Nie uchroniło to niestety tyszanek od utraty bramek po przerwie. W 53. minucie piękną bramkę zza pola karnego zdobyła kolejna z byłych zawodniczek Polonii, Paulina Czechowska. Do końca spotkania zdecydowaną przewagę miały przyjezdne, a ostatecznie mecz zakończył się wynikiem 0:13. Strzelały jeszcze Weronika Kamala, Klaudia Tobiczyk, Daria Długokęcka, dwukrotnie Gabriela Kuczyńska i Kamila Fuchs. Czarne miały jeszcze dodatkowo drugi rzut karny, ale wykonująca go Dominika Misztal przestrzeliła.

– Trudno cokolwiek powiedzieć po takim wyniku. Wiedzieliśmy, że zawodniczki rezerw mistrzyń Polski będą zdecydowanym faworytem. Spora część dziewczyn była z pierwszej drużyny Czarnych, stąd zdecydowana przewaga jeśli chodzi o jakość piłkarską. Mogliśmy na własnej skórze przekonać się jak dużo nam brakuje do najlepszych w Polsce. Zapłaciliśmy wysokie frycowe na początku sezonu, jednak teraz już skupiamy się na następnym meczu ligowym, w którym myślę, że będziemy w stanie pokazać więcej argumentów – powiedział po meczu trener Polonii Marcin Piekarski.

Kolejne spotkanie tyszanek w ramach III ligi odbędzie się 5 września w Kluczborku. Tam o 17:00 zagrają z ULKS Bogdańczowice, który będzie już zdecydowanie w zasięgu naszych dziewczyn.

— —

29 września, 1. kolejka III ligi kobiet grupy 3, kompleks boisk im. Alfreda Potrawy w Tychach

KKS Polonia Tychy – KKS Czarni II Sosnowiec 0:13 (0:6)

9’ 11’ 18’ Slukova, 15’ 80’ Tobiczyk, 21’ 89’ Długokęcka, 25’ Misztal, 53’ Czechowska, 74’ Kamala, 82’ 86’ Kuczyńska, 87’ Fuchs

Polonia: Wygrabek – Cieślar, Krzysztofik, Grzesica, Jarczak(84’ Szewczyk) –  Palowska (46’ Fronczek), Szeja (65’ Latusek), Bolek, Ciszewska, Kotlarz – Bakiera (84’ Fober)

Trener: Marcin Piekarski

Czarni: Sas (46’ Sikora) – Zając (46’ Czechowska), Zubczyk (55’ Woszkowska), Wycisk (46’ Fuchs), Bieszczad (46’ Stolarczyk) – Długokęcka, Malesević (55’ Kamala), Misztal, Ogierman, Tobiczyk – Slukova (55’ Kuczyńska)

Trener: Adrian Cioch

Nieudany początek i powrót

Nasza drużyna U15 w sobotę zainaugurowała sezon Śląskiej Ligi Trampkarek. W pierwszym spotkaniu rywalkami Polonii, wzorem seniorek, były zawodniczki Czarnych Sosnowiec. Nasze nie sprostały starszym przeciwniczkom i uległy przyjezdnym 0:8. Trenerem drużyny trampkarek jest Dariusz Grzesik, były piłkarz reprezentacji Polski, dla którego jest to powrót w roli szkoleniowca do naszego klubu – w latach 2017-2020 był trenerem naszych seniorek.

  • https://www.facebook.com/KKSPoloniaTychy
  • poloniatychy@gmail.com
fot. Bartosz Stasicki

Kolejne spotkanie trampkarki rozegrają w Częstochowie, a przeciwnikiem będzie miejscowa Skra. Mecz odbędzie się 5 września o 14:30.

28 sierpnia 2021, 1. kolejka Śląskiej Ligi Trampkarek, boisko boczne przy Stadionie Miejskim w Tychach

KKS Polonia Tychy – KKS Czarni Sosnowiec  0:8 (0:5)

Polonia: Stojanowska – Rams, Kania, Rutkowska, Moczygemba, Pitek, Nowrot, Karwala, Zielińska, Świtała, Wysocka oraz Szwed, Muszyńska, Szymańska i Folwarska.

Trener: Dariusz Grzesik

Potwierdzenie sporego potencjału

Znacznie lepszym wynikiem zakończył się mecz inaugurujący Śląską Ligę Młodziczek (U13) przeciwko Tygryskom Świętochłowice. Podopieczne Adama Chomki potwierdziły większe doświadczenie i nie dały szans rywalkom. Mecz zakończył się naszym zwycięstwem 11:0, a najskuteczniejsze okazały się Maja Grzechnik (5 goli) oraz Zofia Świtała (4 gole). Obie zawodniczki są piłkarkami Polonii od niedawna – Maja została wypożyczona przed sezonem z Football Academy Suszec, a Zofia wiosną przeszła do Polonii z KKP Mikołów. Co ciekawe, bramkę zdobyła również Liliana Stojanowska, zazwyczaj stojąca między słupkami.

  • https://www.facebook.com/KKSPoloniaTychy
  • poloniatychy@gmail.com

Kolejne spotkanie młodziczki zagrają u siebie. W niedzielę, 5 września na stadion Ogrodnika w Cielmicach przyjedzie Raków Częstochowa. Początek meczu o 15:00.

— —

29 sierpnia 2021, 1. kolejka Śląskiej Ligi Orliczek, stadion Skałka w Świętochłowicach

AP Tygryski Świętochłowice – KKS Polonia Tychy 0:11

8’ 54’ 55’ 57’ 58’ Grzechnik, 18’ 19’ 20’ 46’ Świtała, 30’ Zielińska, 60’ Stojanowska

Polonia: Lepiarz – Mielczarek, Szwed, Muszyńska, Szymańska, Folwarska, Zielińska, Grzechnik, Świtała oraz Kuś, Kaczyńska, Stojanowska i Kuźmińska.

Trener: Adam Chomka