Kto najlepszym strzelcem, a kto największym brutalem? Polonia w 2016 roku [STATYSTYKI]

Koniec roku to idealny czas na wszelkie podsumowania. Z tej okazji przygotowaliśmy dla was garść tabelek, cyferek i wykresów, które pozwolą statystycznie spojrzeć na miniony rok w wykonaniu Polonii GKS.

Na pierwszy ogień bilans zdobytych i straconych bramek. Polonia w 2016 roku rozegrała 20 oficjalnych spotkań z czternastoma* zespołami, w których zdobyła 63 bramki, a straciła 22. Najłatwiej naszym zawodniczkom szło strzelanie do bramki Wisły Skoczów, bowiem piętnastokrotnie cieszyły się z umieszczenia piłki w siatce. Warto podkreślić, że aż 8 z nich zdobyła Wiktoria Nowak. Na drugim biegunie są zespoły, z którymi starcia w mijającym roku kończyły się porażkami – Gimnazjum Istebna, GKS Katowice oraz ROW Rybnik. Z nimi też polonistki straciły najwięcej bramek.

Należy jednak pamiętać, że z zespołami MKS Żory, Granica Ruptawa, LKS Goczałkowice oraz ROW Rybnik Polonia grała tylko jeden mecz.

* – zespoły KKP Mikołów i AKS Mikołów oraz Wilki Wilcza i Concordia Knurów są ujęte razem w statystyce, ponieważ ich kadry zawodnicze nie uległy większej zmianie

Na wszystkie zdobyte bramki dla naszego zespołu składają się trafienia 11 zawodniczek, w tym jeden gol samobójczy (Karoliny Pastor z Gwarka Ornontowice). Zdecydowanie najlepszą snajperką okazała się Wiktoria Nowak, która notując 29 trafień niezwykle wysoko zawiesiła sobie poprzeczkę na następny rok. Na drugim miejscu z 13 golami uplasowała się Dorota Chodzidło, jednak wszystkie z nich zdobyła w meczach rundy wiosennej. Dalej z 7 trafieniami znalazł się jeden z tegorocznych nabytków naszego klubu – Klaudia Tobiczyk. Trzynastoletnia napastniczka również do osiągnięcia swojego wyniku potrzebowała jedną rundę, z tą różnicą, że była to runda jesienna. Na dalszych miejscach znajdują się Wiktoria Kraszewska (6 bramek), Agata Kowalska, Dorota Hałatek (po 2 trafienia), Oliwia Ogierman, Alicja Błaszczyk, Joasia Żychoń i Alicja Stolarczyk (wszystkie 1 gol).

Ciekawie wygląda także porównanie rozegranych meczów. W tym zestawieniu liderkami są 3 zawodniczki – Magda Antkowiak, Wiktoria Nowak i Oliwia Ogierman. Wszystkie rozegrały całe 20 spotkań, dodatkowo w każdym wychodziły w pierwszej jedenastce. Równie dużą ilość spotkań zagrały defensorki – Agata Kowalska, Sabina Hachuła oraz Jagoda Wasiak (kolejno 18,17 i 16 meczów), co pokazuje stabilność naszego zespołu w linii obrony. W pierwszym momencie dziwić mogą dalekie miejsca innych etatowych zawodniczek pierwszego składu – Doroty Hałatek, Laury Płoskonki oraz Noemi Dziekan, jednak wszystkiemu winne były kontuzje. Szczególnie poszkodowaną jest Noemi, która zagrała jedynie fragment pierwszego meczu z Granicą.

Tak z kolei wygląda statystyka ilości minut spędzonych na boisku, która jest niejako potwierdzeniem poprzedniej. Zapewne będzie ona ulubioną Magdy Antkowiak, bowiem mając wszystkie 1600 minut na koncie jest jedyną zawodniczką w zespole, która zagrała w każdym spotkaniu „od deski do deski”.

Bardziej obrazowa jest jednak statystyka stosunku minut spędzonych na boisku do ilości rozegranych meczów. Każdy zespół ma swoich żelaznych zawodników wyjściowego składu i nie inaczej jest w Polonii 😉

I na koniec tabelka ze wszystkimi informacjami, które były brane pod uwagę podczas tworzenia tego tekstu. Warto zwrócić uwagę na imponujący procent spotkań Magdy Antkowiak bez wpuszczonej bramki. Cieszyć może również czysta gra zawodniczek – żadnych wykluczeń i tylko dwa napomnienia Laury Płoskonki i Doroty Hałatek. Ale przecież piłka nożna to nie szachy…

Share This