MAMY BRĄZ MISTRZOSTW POLSKI, HAŁATEK MVP TURNIEJU! [RELACJA]

Futsalistki GTS Bojszowy trzecim zespołem w Polsce! Na zakończonych w niedzielę Młodzieżowych Mistrzostwach Polski U14 podopieczne Samuela Janii wygrały po zaciętym spotkaniu z Bielawianką Bielawa 2-0 i to one stanęły na najniższym stopniu podium. Dodatkowym smaczkiem była nagroda Najlepszego Zawodnika Turnieju dla Doroty Hałatek, przyznana przez trenerów drużyn.

To był piękny finał wspaniałej historii… Po wygranych eliminacjach przyszedł czas na turniej finałowy, dwanaście najlepszych zespołów z całego kraju zostało rozlosowanych w grupach i na parkiecie Centrum Sportu i Rekreacji AZS w Warszawie miało walczyć o tytuł najlepszej drużyny w kraju. Nasz zespół los skojarzył z Prądniczanką Kraków oraz z obrońcą tytułu MUKS Pragą Warszawa. Pomimo kontuzji Nikoli Brzęczek oraz wyjazdu Oliwii Ogierman na zgrupowanie Reprezentacji Polski, dziewczyny już w pierwszym spotkaniu turnieju zaprezentowały się znakomicie i pewnie pokonały 2-0 Prądniczankę po bramkach Doroty Hałatek. W kolejnym i jak się okazało ostatnim sobotnim meczu GTS wygrał z MUKS Pragą 2-1, a tym razem dwukrotnie na listę strzelców wpisała się Wiktoria Nowak. Te dwa zwycięstwa dały nam pierwsze miejsce w grupie i w spokoju można było czekać na rozstrzygnięcie losów w grupie D i poznanie rywala w ćwierćfinale.

Tym okazała się Mazovia Grodzisk Mazowiecki, która w grupie musiała uznać wyższość Stomilu Olsztyn. Mecz od początku przebiegał pod dyktando naszych zawodniczek, a dwie bramki Nowak, trafienie Hałatek i gol Pauliny Czechowskiej dały nam zwycięstwo 4-1 i awans do półfinału. Naszym przeciwnikiem w grze o finał była inna śląska drużyna – TS ROW Rybnik. Przed rozpoczęciem meczu trener GTSu uczulał, że eliminacyjne zwycięstwo nie będzie miało żadnego znaczenia w nadchodzącym meczu i dokładnie tak było. Szybko strzelony gol przez rybniczanki podciął skrzydła bojszowiankom i pomimo walki do ostatnich sekund, nie udało się przechylić szali zwycięstwa na swoją stronę – wynik 2-3 zamknął nam drzwi do finału, ale w dalszym ciągu było o co walczyć.

W „małym finale” przeciwnikiem w grze o brązowy medal był zespół Bielawianki Bielawa i biorąc pod uwagę ogromne zmęczenie zawodniczek, był to najtrudniejszy mecz mistrzostw. Na początku przypominał nieco szachy, bowiem oba zespoły ostrożnie konstruowały ataki, chcąc niejako wyczuć rywala. Bramkę jednak zdobył nasz zespół, a konkretnie Wiktoria Nowak, dla której było to szóste trafienie w turnieju. Po tym do frontalnego ataku przystąpił zespół z Dolnego Śląska. Fantastycznie w bramce spisywała się Natalia Majewska, a nawet jeśli ona zawodziła, to szczęście sprzyjało nam. Tak nonszalanckie ataki musiały się zemścić – z kontratakiem wyszła Nowak z Klaudią Tobiczyk, a gol tej ostatniej ostatecznie rozstrzygnął losy spotkania. Medale były nasze!

Naszym celem oczywiście było zdobycie pierwszego miejsca, ale jest trzecie z którego należy się cieszyć, bo to także ogromny sukces na który sobie ciężko zapracowałyśmy – mówi Dorota Hałatek, kapitan zespołu. – Co prawda czujemy mały niedosyt po meczu półfinałowym, ponieważ gdyby nie proste błędy w ustawieniu czy w rozgrywaniu piłki, byłby to mecz do wygrania. Trzeba jednak oddać drużynie z Rybnika, że zagrały bardzo dobrze – były zdyscyplinowane taktycznie i to właśnie z nimi grało nam się najtrudniej – dodaje liderka GTSu, która zdobyła także tytuł MVP turnieju finałowego.

Radości nie ukrywa także Samuel Jania, który jest bardzo zadowolony z końcowego rezultatu: Jestem dumny z bycia trenerem tak inteligentnego zespołu i jestem ogromnym fanem każdej z zawodniczek! Każda miała wielki wkład w końcowy sukces. Ogromnie dużo kosztował nas mecz o trzecie miejsce, przede wszystkim fizycznie ze względów ogromnego zmęczenia, które narastało przez cały turniej mecz po meczu. Mimo tego dziewczyny pokazały charakter i wywalczyły medal.

Szkoleniowiec zwraca też uwagę, że tegoroczny medal, pomimo mniej cennego kruszcu, jest bardziej wartościowy niż 2. miejsce sprzed dwóch lat: – W Głogówku zdobyliśmy co prawda srebro w debiucie na futsalowych MP, ale wówczas mniej drużyn zgłosiło się do walki o tytuł. Tym razem aby zagrać w turnieju finałowym trzeba było przejść eliminacje, ponadto poziom drużyn był znacznie wyższy. Tegoroczny brązowy medal pokazuje, że nie zostaliśmy w tyle, ale dzięki żmudnej pracy dalej jesteśmy w ścisłej czołówce najlepszych w kraju. Ósme miejsce w Polsce szesnastolatek, trzecie czternastolatek, awans seniorek do Ekstraligi – to był naprawdę dobry sezon w wykonaniu GTS – kończy.

KADRA GTS BOJSZOWY U14 – BRĄZOWYCH MEDALISTEK MMP W FUTSALU

Nikola Brzęczek, Dorota Hałatek, Paulina Rybacka, Alicja Stolarczyk, Karolina Trombała, Wiktoria Nowak, Paulina Czechowska, Wiktoria Ciszewska, Klaudia Tobiczyk, Luiza Kozielska, Natalia Majewska, Oliwia Ogierman. Trener: Samuel Jania