Ósme w Polsce! Relacja z turnieju finałowego MMP U16 [FUTSAL]

Futsalistki GTS Bojszowy zajęły 8. miejsce na Młodzieżowych Mistrzostwach Polski U16, które w miniony weekend odbyły się w Gliwicach. Wygrał OKS Stomil Olsztyn przed Bronowianką Kraków i Pragą Warszawa.

slzpn
  • https://www.facebook.com/KKSPoloniaTychy
  • poloniatychy@gmail.com
fot. Jerzy Dusik/Śląski Związek Piłki Nożnej

Pierwsze spotkanie bojszowianek było również otwierającym całe mistrzostwa. Naprzeciw stanęła drużyna Naprzodu Sobolów, zdobywcy drugiego miejsca w mocno obsadzonym turnieju eliminacyjnym w Małopolsce. Wynik otworzyła Nikola Brzęczek, jednak była to jedyna bramka naszej drużyny w meczu. Błędy w obronie i stracone bramki w pierwszej połowie, w drugiej wywołały prawdziwy efekt domina, co spowodowało utratę aż 8 bramek. Porażka postawiła GTS w trudnej sytuacji, gdzie nie wszystko było w rękach naszego zespołu. By zachować szanse na awans do ćwierćfinału, kolejny mecz z Golem Częstochowa podopieczne Samuela Janii musiały wygrać.

I tak też się stało. Po spotkaniu w którym nie brakowało emocji, górą okazał się GTS. Pomimo niekorzystnego wyniku po pierwszej połowie, między innymi dzięki dobrej postawie Wiktorii Nowak, mecz zakończył się rezultatem 7-5. Czternastolatka zdobyła 4 bramki, a jej bilans strzelecki mógł być jeszcze lepszy – w kluczowych momentach zabrakło jednak skuteczności. W meczu grupowych rywali decydującym o losie naszego zespołu Naprzód pokonał Gola 6-0 i stało się jasne, że w niedzielę zagramy w 1/4 finału.

Pierwszym naszym rywalem w fazie pucharowej czempionatu był zwycięzca grupy 2 MUKS Praga Warszawa. Najtrudniejszy z dotychczasowych rywali wyszedł na mecz nieskoncentrowany, co skrzętnie wykorzystała Brzęczek otwierając wynik meczu. Rozdrażniło to zawodniczki ze stolicy, które wykorzystywały przewagę fizyczną i kontrolowały mecz. W drugiej części spotkania gola dla GTSu dołożyła Nowak, ale na niewiele się to zdało. Bojszowianki przegrały 2-6 w spotkaniu, którego negatywne emocje zdecydowanie poniosły sztab zwycięskiego zespołu.

Nasz zespół odpadł z głównej drabinki turnieju, jednak w dalszym ciągu walczył o jak najlepszą lokatę. W spotkaniu rozstrzygającym kto zagra o 5. miejsce trafiliśmy na innego przegranego w ćwierćfinale – obrończynie tytułu Rolnika Biedrzychowice Głogówek. Bezbramkowa pierwsza część spotkania zwiastowała ciekawą drugą połowę i faktycznie tak było. Rolnik przez pewien czas prowadził, później straty odrobiły nasze zawodniczki, by przez ostatnie kilka minut prowadzić 4-3 po bramkach Hałatek, Nowak i dwóch trafieniach Brzęczek. Niestety, na 3 sekundy przed końcem regulaminowego czasu gry do wyrównania doprowadziły zawodniczki Rolnika i o awansie decydowała seria rzutów karnych. Tam lepsze okazały się rywalki i to one stanęły przed szansą zdobycia piątego miejsca, z której zresztą skorzystały.

Dwa wyczerpujące mecze bieżącego dnia, a także dwa poprzedniego musiały się odbić na zawodniczkach. W regeneracji nie pomagała wąska kadra naszej drużyny. Mimo tego nasze dziewczyny toczyły wyrównany pojedynek o 7. miejsce z niedoszłym rywalem w bojszowskim turnieju eliminacyjnym – Respektem Myślenice. GTS przegrał to spotkanie 1-2 i tym samym zajął ósme miejsce w Polsce.

Jak rezultat odebrały zawodniczki? Mimo wszystko z poczuciem żalu, o czym może wskazywać wypowiedź kapitan Doroty Hałatek: – Turniej uważam za dobry w naszym wykonaniu, jednak pozostaje niedosyt bo wiem, że stać nas na więcej. Dzisiaj analizując nasze mecze, myślę że zdecydowanie zabrakło u nas dokładności, co w każdym meczu wykorzystywały przeciwniczki – mówi. W podobnym tonie wypowiada się Nikola Brzęczek, która nie ukrywa dużych ambicji: – Uważam, że mogłyśmy powalczyć nawet o zwycięstwo w tym turnieju, ale zabrakło nam konsekwencji, przede wszystkim w obronie.

Inaczej sprawę widzi szkoleniowiec Samuel Jania, który zwraca uwagę na naszą stosunkowo młodą kadrę: – Rocznik zawodniczek miał duże znaczenie, a mimo to nasz zespół zaprezentował się bardzo dobrze. Momentami grały wręcz świetny futsal, strzelaliśmy dużo bramek, a zawodniczki pokazywały duże umiejętności indywidualne, więc ocena może być tylko pozytywna. Dodatkowo warto zwrócić uwagę, że z konieczności cały turniej między słupkami zagrała nominalna zawodniczka z pola, Agnieszka Gos i spisała się naprawdę dobrze: – Wiedziałam, że muszę dać z siebie wszystko i tak też było. Nie było łatwo, przeciwniczki często nas kontrowały i w wielu sytuacjach nie mogłam wiele zrobić – tłumaczy.

My jeszcze raz serdecznie gratulujemy zawodniczkom i życzymy kolejnych sukcesów – już za niedługo w mistrzostwach U14 i za rok w rozgrywkach do lat 16! Dziękujemy także firmie Fitpapu za catering przez całe 2 dni mistrzostw oraz firmie Regio za przygotowanie strojów – dzięki nim byliśmy najlepiej wyglądającym zespołem na mistrzostwach 🙂

WYNIKI TURNIEJU

FAZA GRUPOWA:

Grupa 1:
Naprzód Sobolów 8-1 GTS Bojszowy
GOL Częstochowa 5-7 GTS Bojszowy
GOL Częstochowa 0-6 Naprzód Sobolów
TABELA:
1. Naprzód Sobolów 2 6 14-1
2. GTS Bojszowy 2 3 8-13
3. GOL Częstochowa 2 0 5-13
Grupa 2:
Praga Warszawa 7-1 Respect Myślenice
GTW Gliwice 0-7 Respect Myślenice
GTW Gliwice 0-14 Praga Warszawa
TABELA:
1. Praga Warszawa 2 6 21-1
2. Respect Myślenice 2 3 8-7
3. GTW Gliwice 2 0 0-21
Grupa 3:
Sztorm Gdańsk 7-0 Ślęza Wrocław
Rolnik B. Głogówek 1-1 Ślęza Wrocław
Rolnik B. Głogówek 1-1 Sztorm Gdańsk
TABELA:
1. Sztorm Gdańsk 2 4 8-1
2. Rolnik B. Głogówek 2 2 2-2
3. Ślęza Wrocław 2 1 1-8
Grupa 4
OKS Stomil Olsztyn 6-4 Mazovia Grodzisk
Bronowianka Kraków 3-1 Mazovia Grodzisk
Bronowianka Kraków 2-0 OKS Stomil Olsztyn
TABELA:
1. Bronowianka Kraków 2 6 5-1
2. OKS Stomil Olsztyn 2 3 6-6
3. Mazovia Grodzisk 2 0 5-9

 

FAZA PUCHAROWA:

o miejsca 9-12:
GOL Częstochowa 1-2 GTW GliwiceŚlęza Wrocław 2-8 Mazovia Grodzisk
o miejsce 9:
GTW Gliwice 1-4 Mazovia Grodzisko miejsce 11:
GOL Częstochowa 1-1 k. 1-2 Ślęza Wrocław

 

Ćwierćfinały

Naprzód Sobolów 3-0 Respect Myślenice

Sztorm Gdańsk 2-2 k. 1-2 OKS Stomil Olsztyn

GTS Bojszowy 2-6 Praga Warszawa

Rolnik B. Głogówek 1:2 Bronowianka Kraków

 

o miejsca 5-8:
GTS Bojszowy 4-4 k. 1-2 Rolnik B. Głogówek
o miejsce 7:
GTS Bojszowy 1-2 Respect Myślenice
Respect Myślenice – Sztorm Gdańsk 3-3 k. 1-2 o miejsce 5:
Sztorm Gdańsk 0-1 Rolnik B. Głogówek

 

o miejsca 1-4:
Naprzód Sobolów 2-3 OKS Stomil OlsztynPraga Warszawa 4-4 k. 1-2 Bronowianka Kraków

o miejsce 3:
Naprzód Sobolów 2-8 Praga Warszawa

FINAŁ:
OKS Stomil Olsztyn 2-0 Bronowianka Kraków