Dziesięć lat temu, a dokładnie 26 czerwca 2010 roku, Kobiecy Klub Sportowy Polonia Tychy oficjalnie zainaugurował swoją działalność. Z tej okazji, w zeszłym tygodniu odbył się nie tylko bieg charytatywny #10naXPolonii, ale zaprezentowaliśmy także nowy herb klubowy.
To najważniejsza zmiana w identyfikacji graficznej KKS Polonii Tychy od wielu lat. Jasno pokazuje również rodowód klubu. Polonia Tychy, czyli pierwszy klub w Nowych Tychach, była wspierana przez Przedsiębiorstwo Ciężkiego Sprzętu Budowlanego Budownictwa Górniczego. Nowe barwy klubowe to biel i czerń, ale również zieleń. To powrót do barw klubu w latach 1957-1971.
– Odbyliśmy wiele rozmów w wewnętrznym gronie i z osobami ze środowiska. Po długich naradach uznaliśmy, że warto wrócić do historycznego herbu Polonii Tychy – mówi Dawid Kołodziejczyk, prezes zarządu KKS Polonia Tychy. – Nasz klub podjął starania o prawa do korzystania z pierwszego herbu, będącego znakiem Przedsiębiorstwa Ciężkiego Sprzętu Budowlanego Budownictwa Górniczego. Mieliśmy spotkanie z przedstawicielami firmy, wystąpiliśmy z prośbą o użyczenie logo, ale nie dostaliśmy na to zgody. Za sugestią dyrektor Muzeum Miejskiego w Tychach, pani Aleksandry Matuszczyk, skontaktowaliśmy się z Pawłem Ryżko – grafikiem, który tworzył mural z okazji 60-lecia historycznej Polonii. To on zaprojektował nowy herb naszego klubu, uwzględniając górnicze korzenie – opowiada.
Paweł Ryżko to absolwent Wydziału Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Przez pięć lat współpracował z legendarną grupą Twożywo. Jest autorem okładki albumu Franka Zappy „Hammersmith Odeon” wydanego z okazji 70. rocznicy urodzin artysty. Jak możemy przeczytać na stronie Brain Damage Gallery, twórczość Ryżki opiera się głównie na plakacie, typografii, muralu i szablonie, stylistycznie nawiązując do tradycji konstruktywizmu. Sięga po proste motywy, płaskie formy, wyraziste kolory.
– Projekt herbu składa się z napisu ułożonego na okręgu, co jest nawiązaniem do pierwotnego herbu Polonii Tychy. W kole znajduje się zgeometryzowany symbol „pyrlik i żelosko”. Dzięki obróceniu znaku o 45 stopni, tworzy on połączenie liter „P” i „T”. Dodanie kropki dopełnia kompozycję herbu, dodaje jej dynamiki i jest odniesieniem do piłki nożnej – tłumaczy autor herbu.
Artysta został wielokrotnie uhonorowany za swoje dzieła. Ostatnie wyróżnienie zostało przyznane kilka dni temu. W prestiżowym konkursie Polish Graphic Design 2019 otrzymał nagrodę główną za pracę „Jerzy Staniszkis. Architekt-grafik” w kategorii „plakat użytkowy”. Ryżko stworzył również jubileuszową grafikę Polonii z okazji 10-lecia istnienia kobiecej Polonii.
Herb oprócz podstawowej, biało-czarnej wersji, posiada również alternatywną, zieloną wersję kolorystyczną.
KKS Polonia Tychy od 2016 roku występowała jako Polonia GKS Tychy i a jej zawodniczki grały z herbem GKS Tychy na koszulkach. – To nie jest tak, że odchodzimy od GKS Tychy. Ściśle ze sobą współpracujemy od lat. Ta relacja układa się bardzo dobrze i nie wyobrażam sobie, żeby mogło to wyglądać inaczej – wyjaśnia prezes Kołodziejczyk.