Polonia Tychy Cup im. Karola Grzesika

 

POLONIA TYCHY CUP IM. KAROLA GRZESIKA:

Polonia Tychy Cup to jeden z największych projektów, jakimi zajmuje się KKS Polonia Tychy.

We współpracy z Miastem Tychy oraz licznymi wolontariuszami, sponsorami, stowarzyszeniami od 4 lat pod koniec sierpnia organizowany jest turniej kobiecej piłki. Impreza ta pozwala na przełamanie stereotypów i jest pięknym dowodem na to, że kobiety grają w piłkę, a wcześniejsze edycje pokazały, że dziewczyny w przedziale wiekowym 5-24 lata potrafią tworzyć wspaniałą rodzinną atmosferę, a aspekt społeczny jest istotnym i bezdyskusyjnie wartym poświęcenia czasu i sił ludzi związanych z kobiecym futbolem. Cieszymy się, że Polonia Tychy Cup to impreza łącząca pokolenia. Nie bez znaczenia jest również  integracja rodziców, trenerów oraz działaczy w jednym celu- organizowaniu dobrej zabawy dla zawodniczek.

 

EDYCJE:

  • W 2012 roku był to turniej dla drużyn ligowych (relacja)
  • W 2013 roku był to turniej organizowany dla piłkarek z Tychów i przyjaciół w kilku kategoriach wiekowych(relacja)
  • W 2014 roku był to turniej dla drużyn kobiet z rocznika 2002 oraz dla dzieci z rocznika 2005 i młodsi(relacja)
  • W 2016 roku był to turniej dla drużyn kobiecych z rocznika 2004 i młodsze( relacja)
  • W 2017 roku był to turniej towarzyszący Wystawie z okazji 65 lecia Polonii Tychy ( relacja)

Pragniemy zauważyć, że były to imprezy organizowane dla tyszan nieodpłatnie, a projekt jest współfinansowany przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Tychach.

Polonia Tychy Cup już na dobre zadomowiła się w terminarzu imprez organizowanych w Naszym Mieście i mamy nadzieję, że kolejne edycje będą cieszyły się takim samym zainteresowaniem tyszan jak poprzednie.

Grzesik_640-620x350Podczas Walnego Zgromadzenia Członków Stowarzyszenia Polonia Tychy przegłosowano jednogłośnie pomysł nazwania Turnieju Polonia Tychy Cup imieniem Karola Grzesika. Uczczenie pamięci trenera Karola Grzesika- wychowanka Polonii Tychy oraz wspaniałego wychowawcy i nauczyciela tyskich dzieci i młodzieży w taki sposób wydaje nam się odpowiednim hołdem dla jego wspaniałej wieloletniej pracy z młodzieżą, a pamięć o jego pracy będzie w ten sposób na trwałe wkomponowana w życie sportowe naszego miasta.

Karol Grzesik urodził się 15 marca 1940 w Siemianowicach Śląskich. Karierę zawodniczą rozpoczął w 1954 roku w Górniku Tychy jako trampkarz. potem był zawodnikiem Spójni Tychy i Polonii Tychy. Po odbyciu służby wojskowej wrócił do Polonii, a po fuzji klubu z Górnikiem Wesoła, występował  w barwach GKS Tychy, w którym zakończył piłkarską karierę. Skończył studia na AWF Katowice i rozpoczął pracę jako trener.

Jego wychowankami byli m.in. piłkarze czołowych klubów, reprezentanci Polski, jak Krzysztof Bizacki, Radosław Gilewicz, Bartosz Karwan, czy Dariusz Grzesik. Z kolei drużyny młodzieżowe, którymi się opiekował odnosiły wiele sukcesów na arenie ogólnopolskiej. W swojej kolekcji sukcesów miał m.in. złote medale Ogólnopolskiej Spartakiady Młodzieży 1983 r., „Mundialito 1984r, „Turnieju im. Kuchara” 1993 r. „Turnieju im. Michałowicza” 1994r,. brąz „Turnieju im. Deyny” 1995. Ponadto prowadzone przez Niego zespoły startowały  w Centralnych Rozgrywkach Młodzieżowych w Poznaniu, Wałbrzychu , Wrocławiu i Pile. Za swoje dokonania otrzymał m.in.  Złoty Krzyż Zasługi, Złotą Odznakę Honorową PZPN, Srebrną Odznakę Honorową „Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej” .